Príbeh našej krajčírky Márie

TUTO ekologické sáčky sú ekologickou alternatívou mikroténových sáčkov. Sú ušité z netoxického materiálu  a sú veľmi pevné, určené na opakované použitie.

TUTO ekosáčky šijú dôchodkyne – vyučené krajčírky na východnom Slovensku. Predstavíme vám jednu z nich, pani Máriu.

TUTO ekologické sáčky sú ekologickou alternatívou mikroténových sáčkov. Sú ušité z netoxického materiálu a sú veľmi pevné, určené na opakované použitie.

Kto je pani Mária a ako sa dostala k svojmu remeslu?

Pani Mária je dôchodkyňa a šije pre vás TUTO ekosáčky v dedinke pri Prešove. Je vyučená pánska krajčírka. Študovala v Novom meste nad Váhom. Má dvojgeneračný rodinný dom, záhradu a pár zvierat. Je to milá a stále sa usmievajúca pani, ktorá má veľmi rada svoju prácu.
Pani Máriu vždy bavilo šitie. Už od mala hneď vedela, že chce šiť. Rodičia ju chceli dať na inú školu, no nechcela. Ujo bol krajčír, pomohol jej dostať sa na školu pre krajčírky. V mladej generácii sa podľa nej vytráca chuť šiť. Dokonca aj spolu s ňou vyučené krajčírky šiť nechcú. Z 22 spolužiačok šijú asi iba 2.

Aké boli jej krajčírske začiatky?

Pani Mária bývala počas štúdia na internáte. Doteraz si spomína na svoj prvý kúsok, ktorý ušila práve na ňom– nohavice pre seba, ušité ručne, lebo nemala stroj. Každú novú vec hneď chodila predviesť na zábavu . Prvý rok šila iba ručne – nohavice, ale aj sukne pre seba a svoje kamarátky. Až v druhom ročníku jej rodičia kúpili šijací stroj Veritas.

Aký bol jej pracovný život?

Vyučila sa vo firme Vzorodev a ostala tam pracovať až do r. 1979. Šila na zákazky, nohavice, kabáty a saká. Potom odišla na materskú, kde strávila niekoľko rokov. Hneď po nej si po dobu 3 rokov vyskúšala aj povolanie dojičky v miestnom družstve. Na šitie však nezanevrela ani počas tohto obdobia. Po prevrate družstvo skončilo a pani Mária sa v r. 1993 vrátila späť do Vzorodevu. Tu pracovala až do roku 2009, keď odišla do dôchodku.
Spomína si na to, že splácali 3 pôžičky, tak okrem práce musela stíhať po večeroch šiť aj vlastné zákazky. Veľakrát šila do noci a ráno o 5 sa ponáhľala na autobus do práce. Bola to ťažká práca, v horúčavách rozžehľovala nohavice a celý deň stála na nohách. To sa podpísalo aj na jej kŕčových žilách.
Rodine a kamarátkam šila aj svadobné šaty. Na otázku koľko ich asi bolo, odpovedá: „Oh Bože, veľa!“ Hovorí, že jej kamarátka sa vydávala 2 týždne pred ňou, takže najskôr ušila šaty pre ňu a až tesne pred svojou svadbou aj sebe.

Aký je jej súkromný život?

Pani Mária má 2 synov a 2 dcéry a dohromady 5 vnúčat. Aj svoje deti viedla k šitiu, jedna dcéra je dokonca vyučená krajčírka, ale šiť nechce. Všetky jej deti žijú buď v ich dedinke alebo v okolí. Jeden zo synov s rodinou býva s ňou.
Pani Mária má záhradu, ale vždy ju oveľa viac bavilo šitie. V rodinnom dome má svoju dielničku, kde šije aj TUTO ekosáčky na svojom stroji zn. Brother.