Kroje, tanec a zlaté ručičky pani Hanky

TUTO ekologické sáčky sú ekologickou alternatívou mikroténových sáčkov. Sú ušité z netoxického materiálu  a sú veľmi pevné, určené na opakované použitie.

Narodila sa aj žije TUTO v Prešove. Teda, zdá sa, že užíva! Tancovala, šila, po lesoch chodila… Ale pekne po poriadku:

Pani Hanka je vyučená krajčírka, aj keď pôvodne začala študovať na Strednej zdravotnej škole. Prvé zameranie úplne netrafila, pretože neznášala krv a vždy jej prišlo v nemocnici zle. Nevadí, poriešila a po roku zo školy odišla.

Začala študovať na Strednej odevnej škole v Novom Meste nad Váhom. Učila sa pre Vzorodev, ale nenastúpila tam. Vždy ju lákal tanec, už počas školy amatérsky tancovala.

A tak si po škole našla miesto v ľudovom súbore! Nastúpila do PUĽS (Poddukelský umelecký ľudový súbor – vznikol ako súčasť Ukrajinského národného divadla). V PUĽSe pracovala celý svoj život, od roku 1959 až do dôchodku, viac než 30 rokov.

Nastúpila tam ako krajčírka, no okrem šitia v divadle nejakú dobu aj tancovala. Neskôr ostala už len pri šití. Ako spomína, v divadle veľa vecí prebiehalo svojpomocne. Na všetko boli 2 krajčírky. Hanka šila kroje, v podstate celú garderóbu pre hercov na vystúpenia.

Hanka miluje folklór, ale v súkromí bola vždy na šmrncovnej vlne! Spomína si, že ako prvé si ušila na vtedajšie časy veľmi modernú čiernu sukňu s vyvýšeným pásom a niekoľko blúzok. Šije stále, aj vlastné plátenné tašky, ktoré si nosí na nákupy.

Má 3 deti, syn žije v Prešove a 2 dcéry, ktoré žijú v zahraničí. Má už 7 vnúčat a 2 pravnúčatá.

Deti pani Hanky nemali záujem o šitie, dávali prednosť športu. Dcéra je dokonca majsterkou Slovenska v hádzanej!

O krajčírstvo podľa nej už nie je veľký záujem, pretože to nie je dobre zaplatená práca. Človek, ktorý to robí, to musí mať naozaj rád. Keď sa bavíme o ekológii, pani Hanku leží na srdci budúcnosť milovaných lesov. Všetkým nám odkazuje:

„Starajme sa viac o prírodu, o lesy! Stromy sú pre nás veľmi dôležité, zvlášť keď tu máme také veľké množstvo áut.“