TUTOEKO – NÁŠ PRÍBEH

Životné prostredie je veľmi dôležité ale nám záleží aj na tom, KTO pre nás robí veci.

Príbeh TUTO stojí na priateľstve a spolupráci nás, zakladateliek Mirky a Alenky.

Poznáme sa od strednej školy, a za tie roky sme všeličo spolu zažili. Spája nás akčný duch a taký ten “slniečkársky” pocit, že veci treba robiť tak, aby boli “dobré”, aby z nich malo prospech čo najviac ľudí okolo nás. Planétu a ľudstvo už síce nezachraňujeme, ale snažíme sa konať lokálne a myslieť globálne!

A taký je aj projekt TUTO.  Spolupracujeme so múdrymi a skúsenými ženami, ktoré pre nás nielen po domácky šijú ekologické vrecúška, ale do každého ako bonus vkladajú aj kus svojho šarišského príbehu.

TUTOEKO TÍM

Spolupracujeme so múdrymi a skúsenými ženami, ktoré pre nás nielen po domácky šijú ekologické vrecúška, ale do každého ako bonus vkladajú aj kus svojho šarišského príbehu.

Marta

 

Marta

Krajčírka

Zuzana

 

Zuzana

Krajčírka

Mária

 

Mária

Krajčírka

Hanka

 

Marta

Krajčírka

TUTO ekologické sáčky sú ekologickou alternatívou mikroténových sáčkov. Sú ušité z netoxického materiálu  a sú veľmi pevné, určené na opakované použitie.

 

Mirka

Zakladateľka

Alenka

 

Alenka

Zakladateľka

Ako vznikol projekt TUTO

Prednedávnom sme sa obe pustili do minimalizácie odpadového plastu vo svojich domácnostiach. Všetko pre domácnosť bolo treba pretriediť a vyberať s rozumom a ohľadom na dopad na prírodu, inak by sme pri tých množstvách plienok a nákupoch seba aj svoje rodiny utopili v mori plastov ešte pred nástupom našich ratolestí do škôlky. (viac o tom, ako žiť eko a Zero Waste nájdete tu…link na blog)

Výrobu sieťovky spustila po domácky Mirka v Bratislave: prvé, sivé eko vrecko na potraviny ušila zo starej záclony, keď kúpila šijací stroj Singer. Jednoduchý spôsob, ako sa zbaviť mikroténových sáčkov sa rozhodli rozšíriť medzi ľudí – a tak vznikli TUTO eko sáčky!

TUTO eko sáčky už dávno nevznikajú zo starých záclon, Mirka a Alenka už na ne nie sú samé ( práca krajčírky nieje jednoduchá!);  z certifikovaného, farebného materiálu ich s nimi šijú krajčírky dôchodkyne z východného Slovenska.

Ako vznikol projekt TUTO

Životné prostredie je veľmi dôležité ale nám záleží aj na tom, KTO pre nás robí veci.   Pôvodne sme chceli dať prácu krajčírky ženám na úteku, no úradné požiadavky nás hneď na začiatku odradili.

Nakoniec nám došlo, že aj tak šiť najlepšie vedeli naše starké. Bohužiaľ, ani jedna už svoju netočí svoju singerku, ale sú tu iné starké a babičky, ktoré sa celý život živili krajčírskym remeslom.

Okolo Prešova je silná tradícia šitia, desaťročia tam boli Odevné závody kapitána Nálepku, v ktorých pracovali šikovné krajčírky. Ich ručná práca, handmade výroba je nádherná a Alenke sa podarilo niekoľko ich nájsť, a tak sa začali šiť TUTO ekologické sáčky.

Zamestnávame krajčírky na dôchodku, s každou jednou krajčírkou máme osobný vzťah.  Pravidelne im do ich domov nosíme látky a materiál, a odvážame krásne TUTO ekosáčky. Občas sa nájde aj čas na kávičku a rozhovor. Medzičasom sme si uvedomili, že by bol hriech rozumy “našich tetušiek”, neposunúť ďalej.

A tak pre vás píšeme blog a sociálne siete Facebook a Instagram, kde sa dozviete viac o živote našich dôchodkaniach, ale aj ekológii, zero waste a udržateľnom životnom štýle.