V  láskavej symbióze

Každý človek potrebuje mať pocit, že je užitočný a stále sa dokáže niekde uplatniť; nečinnosť často ubíja a platí to aj pre ľudí na dôchodku. Doma, no aj v domovoch dôchodcov ľudia často trpia samotou a ich život nie je ľahký; príbuzní ich často „zabúdajú“ navštíviť, alebo jednoducho nemajú čas.

“Samota vie byť ťažká…no čo s tým?”

Potrebujeme projekty, kde sú zamestnaní seniori. Naše krajčírky- dôchodkyne pre nás nielen šijú, ale rozprávajú nám svoje príbehy, delia sa o svoje skúsenosti. (Práve preto píšeme tento blog.) Aj seniori radi prispievajú svojou troškou do spoločnosti.

Nik nepatrí do starého železa len preto, že odišiel na dôchodok!

Páči sa nám, keď si naše deti môžu pošvitoriť s našimi tetuškami.Výborný je napríklad bratislavský projekt, kde seniori chodia deťom v neďalekej škôlke čítať rozprávky pred spaním. A vo Veľkej Británii dokonca otvorili prvý domov pre dôchodcov spojený so škôlkou – a nažívajú tak v láskavej symbióze, pri ktorej vám do oka vybehne nejedna slzička šťastia (aspoň mne sa to teda stalo).

Čo presne sú výhody takýchto projektov?

Človeka to vytrhne zo stereotypu

Nie je nič horšie, ako stereotyp. Keď sú všetky dni rovnaké, zlievajú sa do jedného a zo života sa zrazu stane jednoliata šedá masa, ktoré neprináša nič nové. Niekto si čas kráti šitím, či inými záľubami. A pri stretnutí s deťm nie je nijaký deň rovnaký, ako ten predchádzajúci.

Starí ľudia si pripomenú chvíle mladosti

Obyvatelia Nightingale House v londýnskej časti Wandsworth tvrdia, že prítomnosť jeho mladých obyvateľov dodala domovu dôchodcov príjemnú, rodinnú atmosféru. Majú radosť z detí, ktoré okolo nich spievajú, poskakujú a hrajú sa. 

Deti sa naučia komunikovať so staršími ľuďmi

Mnohé deti buď nemajú starých rodičov, alebo s nimi nebývajú v častom kontakte – prichádzajú tak o styk s jednou generáciou, ktorá je dôležitá pre ich vývoj. Koľkí z nás s láskou spomínajú na chvíle so starými, či dokonca prastarými rodičmi? Moja prastarká vždy rozprávala tie najlepšie príbehy a verím tomu, že každé dieťa by malo zažiť niečo podobné. Takéto projekty dokážu aspoň načas nahradiť prítomnosť starých rodičov.

Vo svete, kde byť v treťom veku často znamená byť odsúvaný na vedľajšiu koľaj potrebujeme projekty, ktoré seniorom vracajú ich prirodzené miesto v spoločnosti, ich pocit užitočnosti. Potrebujeme, aby v seniorských domovoch zaznieval smiech, aby v nich prúdil život a radosť a aby deti a seniori nažívali v láskavej symbióze.

Zdroje: www.independent.co.uk

www.eduworld.sk