REDUX nie je sci-fi!

TUTO v karantene

Máte radi science-fiction? Pri uletených príbehoch založených na štipke pravdy zo súčasnosti upúšťam uzdu mojej fantázii, no zároveň si rada vydýchnem: ako dobre, že je to len sci-fi… No jeden z obľúbených vedecko-fantastických scenárov sa nám teraz realizuje v priamom prenose.

Prírodne živly ako v poriadnej „fantasy“ naberajú inteligentný ráz, chytajú nás sťa školákov za ucho, nútia sadnúť na zadok a začať premýšľať. REDUX!

O pandémii doteraz nepísali len spisovatelia. Na možnosť jej prepuknutia upozorňovali aj vedci, ekológovia, biológovia či virológovia. V roku 2008 vedci identifikovali 335 nových chorôb, ktoré vznikli medzi 1960 a 2004, pričom 60% z nich je prenosných zo zvierat na človeka.

Kto za to môže? Hranica medzi ľudským svetom a nedotknutým a nedotknuteľným habitatom zvierat sa stále ztenšuje . K srdcu džungle človek postupuje brutálnym spôsobom: vyrubuje stromy, ťaží nerasty, stavia cesty a nové sídla na okraji lesa. Obyvateľov rastúcich miest treba kŕmiť a tak sa na preľudnených „wet markets“ predávajú divokí nositelia vírusov zo zvieracej ríše pripravení ako najlepšie delikatesy.

Zdá sa, že sme prekročili Rubikon a príroda ukazuje vztýčený prst. Núti nás prispôsobiť sa a REDUKOVAŤ.

Dôsledkom „spomalenia“ spôsobeného koronavírusom znížila Čína svoje emisie približne o 25%. Aj v našej domácnosti sme výdavky skresali aspoň o tretinuautom ideme raz za týždeň – na nákup potravín.

Občas nám ide hlava puknúť: z homeschoolingu, homeofficu, z neprehľadného návalu informácií, či ponorky. Tu ale príroda pridáva aj druhé „prikázanie“: Spomaľme! Vlastne nejde o nariadenie, dostávame ďalšiu šancu.

RELAX! Môžme si to užiť! Môžme sa naučiť veci, ktoré google nevypľuje- a v dobe „po“ (lebo aj tá príde) sa k nim môžeme vrátiť. Ja sa napríklad skúšam kváskovanie a dokonca sa učím “robiť nič”.

A je tu ešte jeden bonus:  zrazu „vznikol“ čas, ktorý môžeme investovať do svojich vzťahov. Je to skoro ako sci-fi: v dobe pred koronavírusom by nám ani nenapadlo, že by naša starká, ktorá žije v inom meste ako my, mohla večer, čo večer uspávať deti-  cez internet.

Takže žiadne sci-fi! Reálne je tu REDUX:  „relax“ a „reduce“ na osoh nás všetkých.

Ostaňte zdraví!