Poďme prežiť Veľkú noc v znamení prírody!

Veľká noc je opäť tu, ale kto z nás ju skutočne prežíva? Tak ako Vianoce, aj Veľká noc je v poslednej dobe hlavne marketingovým ťahom pre obchodné reťazce. Veľkonočné dekorácie  často použijeme len raz – potom ich buď vyhodíme, alebo sa niekam zapatrošia a o rok kupujeme nové.

Toto nie je udržateľné a skutočný zmysel Veľkej noci sa popritom stráca a naše správanie zaťažuje prírodu. My sa o zero waste musíme pokúšať vedome, ale pre naše staré a prastaré mamy bolo úplne prirodzené konať tak, aby nič nevyšlo navnivoč.

Veľká noc je aj oslavou jari a života a ak budeme pokračovať naším doterajším životným štýlom, o niekoľko rokov možno ani nebude čo oslavovať.

Pri upratovaní

Bežné čistiace prostriedky sú plné chemikálií, ktoré nie sú škodlivé len pre prírodu, ale aj pre nás. Navyše sú v plastových fľašiach – a keď sa zamyslíme nad tým, koľko ich za rok spotrebujeme a uvedomíme si, koľko ľudí robí to isté, je to desivá predstava. Prečo nenavštíviť vašu miestnu eko drogériu? Čistiace prostriedky, ktoré tam predávajú sú vhodnejšie pre prírodu a môžete si ich sami načapovať – stačí si doniesť vlastné fľaše.

Čo dať šibačom?

Neoriginálne čokoládové vajíčka, ktoré budú po Veľkej noci aj tak všetky v zľave? Myslím si, že čokolády máme dosť po celý rok. Oživte tradície tým, že šibačom ponúknete domáce koláče (najlepšie sú podľa mňa žĺtkové rezy – takže z tých u nás pre šibačov veľa neostane) a maľované kraslice.

Maľovanie vajíčok je aktivita, na ktorej sa môže podieľať celá rodina. Bielka a žĺtka sa použijú na pečenie a zo škrupiny bude krásna dekorácia – na internete nájdete kopec inšpirácie a určite sa dobre zabavíte.

Vyrobte si vlastné dekorácie

Niekedy stačia bahniatka, zakvitnuté konáriky stromov vo váze a pár stúh. A opäť môžete zapojiť aj deti – z papiera môžu povystrihovať vajíčka, kvety, zajačikov a prilepiť ich na okná. Takéto dekorácie sú vždy lepšie ako čokoľvek, čo kúpite v obchode.

Načrite do tradícií

Človek niekedy ani nevie, že je Veľká noc – sviatky sa len málokedy odlišujú od všedných dní. Čo takto skúsiť niečo nové? Alebo skôr staronové. Skúste niektoré zo starých veľkonočných zvykov a tradícií, ktoré vám pomôžu spestriť si sviatky – bude to niečo nevšedné a určite vám to dlho utkvie v pamäti. Okrem tradičnej šibačky a bahniatok sú tu aj iné zvyky, ktoré praktizovali naše prastaré mamy. Na Zelený štvrtok sa ľudia chodievali ráno umyť do potoka a dievčatá verili, že vďaka tomu budú mladé a krásne. A tie, ktoré chceli vedieť, kam sa vydajú, hádzali do potoka jedľové vetvičky. Ak plávali po prúde, mali zostať vo vlastnej dedine, ale ak vetvičku skrútil prúd, znamenalo to, že sa vydajú inam.

Oblečte si teda kroj a spestrite si Veľkú noc zvykmi našich predkov – dovolím si povedať, že pri nich určite nebudete potrebovať igelitové sáčky.

Odpojte sa

Sviatky sú tu aj na to, aby si ľudia oddýchli a strávili čas s rodinou. Aby sa aspoň pár dní v roku nikam neponáhľali a boli skutočne prítomní tu a teraz, nemysleli na maily, ktoré treba napísať, na prácu, ktorú treba dokončiť, na ľudí, s ktorými sa musia stretnúť. Kedy ste sa naposledy cítili v pokoji a mali ste pocit, že naplno prežívate prítomný moment?

Vypnite si mobil. Alebo internet. Aspoň na deň. Urobte si malý Deň Zeme, kedy budete používať elektrinu čo najmenej a namiesto toho budete venovať čas svojim blízkym.

Šetrite vodu 

Páni, uvedomujete si, ako veľmi každý rok plytváte vodou? Ten kýbeľ vody sa mohol použiť na toľko vecí! Mohli by ste sa obmedziť na pohár. Alebo štamperlík.

A ak chcete byť extra ekologickí – som si istá, že hovorím za mnohé z nás, ak poviem, že niekedy stačí aj pofŕkanie voňavkou.