PES nehryzie, PES je eko

Keď boli TUTO eko sáčky ešte vo hviezdach, vysnívali sme si, že musia byť ekologické, zmysluplné a praktické, proste úžasné. A tak sme sa obzerali po materiáli, ktorý čo najmenej zaťažuje prírodu, môžeme z neho šiť TUTO na Slovensku, je pevný a ľahko sa udržuje.

Hoci pocitovo nás to na začiatku ťahalo k organickej bavlne, čísla a vedecké štúdie (čítali sme jednu dánsku a jednu českúnás nakoniec nasmerovali k certifikovanému netoxickému polyesteru.

Aj vás napadne, prečo, prepánajána, polyester?

O pestovaní bavlny v rozvojových krajinách sme počuli všeličo, a výrok vedúceho spomínanej českej štúdie Vladimíra Kočího z Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT klebety potvrdil. Píše:

 “Bavlnená taška má vyššie environmentálne dopady než taška polyesterová, a to aj v prípade že je vyrobená z organickej bavlny.”

Pčinou škody vznikajúce behom pestovania bavlny – tie sa prejavujú v podobe emisií škodlivých látok, vyššej spotreby vody, zmien v krajine i vplyvu na ozónovú vrstvu.

Táto štúdia porovnávala šesť druhov tašiek : z ľahkého plastu (HDPE), z pevného plastu (LDPE), papierovú tašku s páskovým uchom, textilnú polyesterovú tašku (PES/PET) a dve varianty textilnej tašky – z obyčajnej a z organickej bavlny.  Pri porovnaní bola dôležitá trvácnosť: koľko krát sa taška musí použiť, aby vykúpila svoju ekologickú stopu? Je ten počet použití technologicky možný?

Ukázalo sa, že najnižšie environmentálne dopady vykazuje tkaná taška z polyesteru, určená na opakované použitie.

V zozname testovaných materiálov nám však chýbali naše obľúbené upcyklované, či recyklované textílie. Pôvodne sme plánovali naše ekologické vrecúška šiť z použitých záclon či plachiet… Ale keďže sme si hneď na začiatku zavolali na „slovenskú hygienu“, zistili sme, že každý výrobok, ktorý je určený na styk s potravinami, musí mať certifikát o jeho zdravotnej nezávadnosti, netoxickosti.

Tento rezolútny verdikt zmietol zo stola naše plány recyklácii: na záclony z charity, hoci aj “100 krát vyprané v Pervolu”, proste taký certifikát nevybavíme. Bez certifikátu sme šiť nechceli: nebudeme riskovať náhle vypnutie mašín kvôli nesplneniu hygienických štandardov. Mrzelo by to nielen nás, ale aj naše krajčírky, ktoré si s nami privyrábajú ku dôchodku.

A tak pre TUTO eko sáčky vyhral polyester, PES, netoxický a certifikovaný. Sme spokojné, je skvelý! Je praktický a pevný, veľa vydrží a dobre sa udržiava. Vďaka medzinárodnému certifikátu Oeko Tex Standard 100 vieme, že ho môžeme bez obáv prať na 40°C, nepustí žiadnu chémiu, rýchlo uschne, a šup s ním zase do kabelky. A šijeme z neho hneď TUTO v okolí Prešova, žiaden dovoz z Indie. Spolupráca s babičkami krajčírkami nám dáva zmysel, aj keď nešijeme z použitých záclon.

Takže, nebojte sa: PES nehryzie, PES je eko! Vyskúšajte ho aj vy! Adoptujte si PSA a vezmite ho na nákup. A bude s vami nakupovať verne celé roky, lebo je zdravý, silný a šikovný.