Ekologické cítenie začína už v detsve

Blíži sa medzinárodný deň detí, ktorý je uznávaný celosvetovo. V tento deň by sme mali deťom urobiť radosť, aj za to, že oni nám ju robia po celý zvyšok roka 🙂

Deti sú budúcnosť, o tom niet pochýb. Na nás je „len“ postarať sa o to, aby tu nejaká tá budúcnosť aj bola (keďže moria sú momentálne zaplavené plastom a pomaly sa už prestáva hovoriť o klimatických zmenách a preferuje sa termín klimatická pohotovosť). A zároveň musíme novú generáciu vychovať tak, aby sa o svoju Zem starala, aby si ju chránila ako oko v hlave, pretože nijaká planéta B neexistuje.

To, aký človek z nás vyrastie, závisí vo veľkej miere aj od výchovy, ktorá sa nám dostala v detstve, či už v škole, alebo od rodičov. V škole sa deti neučia len čítať a písať; škola je miesto, kde sa pripravujú aj na iné súčasti dospelého života: ako komunikovať s inými ľuďmi a na hodinách dopravnej výchovy a pracovného vyučovania nadobudnú základné zručnosti, ktoré môžu neskôr vyvíjať. A dôležité miesto by mala zastávať aj ekologická výchova – či už zo strany učiteľov, alebo rodičov.

Deti by sme mali viesť k tomu, že existujú alternatívy k jednorazovým plastom; namiesto igelitových vreciek a tašiek sa dajú použiť ekologické vrecká – na  ovocie, prezúvky, ceruzky, či desiatku (vrecúška TUTO) 
alebo takáto praktická taštička na desiatu. Dajú sa zohnať v rôznych veselých farbách, ktoré sa deťom určite budú páčiť. Okrem toho sú nielen praktické, ale tým, že sa dajú použiť viackrát a na čokoľvek nebudete zbytočne zaťažovať svoju domácnosť a tým pádom aj prírodu ďalším plastovým odpadom.

A treba myslieť aj na pitný režim; viem, že veľa detí používa na pitie plastové fľaše od minerálok či malinoviek, ktoré sa síce dajú párkrát opakovane použiť, ale stále je to plast a opakovaným používaním sa navyše plastové čiastočky môžu uvoľňovať aj do vody samotnej. Lepšie je preto investovať do alternatívy; dajú sa kúpiť sklenené aj nerezové fľaše,  alebo keď už musíte, tak fľaše z tvrdeného plastu, ktoré vydržia dlhšie ako obyčajné fľašky od minerálok.

Láska k prírode začína v detstve; berte teda svoje ratolesti na prechádzky v prírode: občerstvenie im zabaľte do voskoobalu, skvelý je Včelobal, vodu do sklenenej fľaše a všetko to môžete odniesť v eko sieťke na potraviny. Hovorte im o tom, ako treba prírodu chrániť, pretože sa nevie ochrániť sama. Naučte ich, že včiel sa netreba báť, pretože ich je už aj tak málo a žiť sa nám bez nich bude len ťažko. Deti si to zapamätajú a možno z nich vďaka tomu vyrastú uvedomelejší dospelí, ako sú mnohí z nás.