Ako “BYŤ” Zero Waste

tuto ekologicke vrecuska
tuto ekologicke vrecuska
Thinking Zero Waste (photo by S. Austin)

Chcete byť Zero Waste? Je to ako s diétami, rázna diéta bez celkovej zmeny životného štýlu vedie následne k jo-jo efektu.

V poslednej dobe som mala možnosť pričuchnúť k Zero Waste, čiže bezodpadovému životnému štýlu a snažím sa k tomuto ideálu postupne približovať aj našu domácnosť. Začala som s našimi ekosáčkami TUTO, a skúšam, ako ďalej.

Avšak zavádzanie ďalších ekologických opatrení nám funguje dosť kostrbato. Dobrá správa je, že už aj viem, kde je pes zakopaný:  Zero Waste je totiž predovšetkým životný štýl. A úprava životného štýlu potrebuje zmenu prístupu. 

Tu sa delím o moje typy ako byť Zero Waste. A pozor, môj mini-zoznam pravdepodobne prakticky využiješ vo svojom živote aj inak, než len premýšľaním o svojom odpade.  

Plánuj… obmedz spontánne nákupy – tie sú nepriateľom bezodpadového životného štýlu. Premysli si nákup dopredu, zapíš na lístok, alebo do mobilu. Nedaj sa zlákať akciami a rôznymi zľavami. Naozaj je to to, čo potrebuješ? So Zero Waste tak môžeš aj ušetriť… Čaká ťa náročný pracovný deň, že nestihneš vybehnúť ani na obed? Priprav si dopredu doma aspoň nejakú drobnosť do vlastnej krabičky a počas fofrov to určite oceníš.

Analyzuj… Pozri na svoj odpad, kde máš najväčšie medzery – tam kde je toho najviac, zameraj sa na zmenu – kde vytváraš najviac odpadu, obmedz nákup, alebo sa ho snaž urobiť inak. Existuje už veľké množstvo bezobalových obchodov, určite nájdeš nejaký aj vo svojom okolí.

Sústreď sa… Používaš plátené nákupné tašky a eko sáčky na nákup ovocia a zeleniny? Hm, áno, ale len vtedy, ak ich nazabudneš doma, v inej kabelke alebo v aute? Tak to zmeň, viac sa snaž sústrediť na to, že ich musíš brať vždy so sebou. Inak ťa opäť bude mrzieť mikroténový sáčok, ktorý si musel zobrať na rohlíky, alebo tie rozsypané pomaranče, pretože si ten mikrotéňák odmietol.

Spomaľ… Poznáš to.. nabitý program na celý týždeň, ale čas urobiť niečo pre seba nemáme… Spomaľ a daj si aspoň 2x týždenne jógu alebo pilates, alebo akúkoľvek inú aktivitu. Spomalíš svoje myšlienky, prečistíš hlavu, urobíš niečo pre svoje telo a budeš sa vďaka tomu cítiť skvelo. A možno prídeš na nové ekologické inšpirácie ako vašu rodinu priviesť bližšie k prírode.

Skúšaj… nové veci. Prírodná kozmetika? Skúsila si handmade mydlo aj nejaký krém na tvár… Objavuj nové možnosti, čo tak šampúch alebo prírodný podpazušník… alebo môžeš začať používať menštruačný kalíšok a látkové vložky, látkové odličovacie tampóny…

Organizuj – nechceš kupovať stále nové veci a v second handoch si už dávno nič poriadne nenašla? Čo tak swap? Swapy sa stávajú čoraz populárnejšie – ak ich vo svojom okolí nemáš, môžeš si jeden zorganizovať doma. Veď každý z nás má oblečenie, ktoré už nenosí a tým, že ho pošle ďalej, môže urobiť radosť niekomu inému. Stretneš sa s kámoškami, podeliť sa môžete nielen o veci, ale napríklad aj o recepty…

Vyzývaj sa… výzvy sú veľmi populárne – namiesto foto challenge na sociálnych sieťach si daj napríklad osobnú plastic free výzvu – vraj zvyknúť si na niečo nové trvá cca 2 týždne, aby si si to osvojil. Napríklad nekupuj PETky, ale nos stále so sebou vlastnú fľašu. Je to nielen ekologickejšie, ale aj ekonomickejšie. Keď ťa prepadne smäd, nemusíš hneď utekať do najbližších potravín kúpiť 0,5 l plastovú fľašu, ale máš tu svoju stále poruke.