5 TIPOV NA UDRŽATEĽNÉ JARNÉ UPRATOVANIE

Udržateľne upratovanie

alebo

Ako sa zbaviť vecí, ktoré už nepotrebujete a nevytvárať pritom zbytočný odpad.

 

Jar je príležitosť naštartovať sa..

Vzduch sa otepľuje, slniečko svieti, príroda opäť ožíva a my spolu s ňou. Jar je čas obnovy. A očisty. A priznajme si, potrebuje to nielen naše telo, ale aj domácnosť.

Neporiadok a hlavne množstvo nepotrebných vecí, ktoré sa rokmi nazbierali si vyžadujú upratať.  =>Udržateľne upratať<= A kedy ak nie na jar? Vedeli ste, že domáci neporiadok – napríklad v šatníkoch, kuchyni atď, zvyšuje našu hladinu stresového hormónu,  kortizolu..? Je teda najvyšší čas s tým niečo urobiť – potom vás už nič nebude rozptyľovať a konečne sa môžete sústrediť na to, čo vám naozaj robí radosť.

Mnohým ľuďom sa do veľkého upratovania ani nechce, keď si predstavia, čo všetko to obnáša. No nemusí to znamenať, že musíme mať všetko hotové za deň či dva. Dôležité je správne dávkovanie, nastavenie reálnych – hoc aj malých – cieľov a ich termín dokončenia.

Urobte si napríklad odškrtávací zoznam – u mňa to funguje. Túto skriňu zvládnem za 2 dni, kuchyňu za 3 dni, detská izba bude chcieť viac času. Môže byť veľkým potešením postupne si odškrtávať čo mám hotové.

 

A tu je pár tipov od nás:

 

  1. Zbavte sa nadbytočných vecí, bez vytvárania zbytočného odpadu:

– vyraďte veci, ktoré už nepoužívate alebo nenosíte – naozaj potrebujete toľko pohárov, misiek, uterákov, tričiek, detských hračiek, dekorácií…?

– skúste ich rozdeliť na:

A) veci, ktoré ešte viete upraviť a znovu ich prípadne ešte využiť – skrátiť, zúžiť, prešiť, upcyklovať, opraviť, využiť na tvorenie… alebo prípadne využiť už len na handričky

B) veci, ktoré musia preč – vám už neposlúžia, ale ešte môžu potešiť niekoho iného – dajú sa darovať, prípadne ešte predať – je mnoho predajných či darovacích stránok, či komunitných skupín napríklad na facebooku, charita (napr. detské veci sa zídu omamám www.cestavon.sk), alebo využite swap (ale určite nevymieňajte jedna k jednej, takto sa vecí nikdy nezbavíte 🙂

Pri udržateľnom upratovaní tieto veci nehádžte rovno do koša, ale porozmýšľajte nad novým využitím. Nie je nad pocit, keď niekomu urobíte radosť a ešte k tomu odľahčíte svoju domácnosť.

2. Keď už sa zbavíte vecí, pri nákupe ďalších premýšľajte, či ich naozaj potrebujete (aby ste priestor, ktorý ste v domácnosti uvoľnili, nezapratali hneď ďalšími), alebo stačí požičať. Ak ich naozaj potrebujete, zvážte nákup z druhej ruky.

Prípadne za každú novokúpenú vec sa zbavte jednej starej.

  1. Starajte sa o veci, ktoré máte, aby vám vydržali čo najdlhšie – je to takto prijateľné pre planétu, aj pre vašu peňaženku.

Pravidelne napríklad rozmrazte mrazničku a vyčistite pračku, umývačku riadu – môžete na to použiť prírodné čističe, o ktorých píšem nižšie.

  1. K jarnému upratovaniu patrí aj čistenie – využite ekologické a prírodné varianty

Keď sa už pustíme do samotného čistenia, základ je nepoužívať chemické čistiace prostriedky, lebo škodia vášmu zdraviu.

Nemusíte utrácať desiatky eur za špeciálne eko čistiace prostriedky. Tie najlepšie a k tomu čisto prírodné sú: sóda bikarbóna, ocot, citróny, prírodné mydlo, prípadne esenciálne oleje.

Dajú sa použiť takmer na všetko, sú lacné, ľahko dostupné a hlavne nie sú škodlivé.

  1. Pri čistení skúste šetriť elektrickú energiu.

Napríklad pri čistení nenechávajte tiecť vodu po celý čas.