5 spôsobov, ako toto leto pomôcť prírode

Žiaci, študenti, aj pracujúci ľudia každý rok túžobne vyčkávajú leto – pár dní (alebo aj týždňov, ak máte šťastie) dovolenky, kedy nemusíte robiť nič dôležité a môžete konečne vypnúť.

Dovolenku by si ale zaslúžila aj planéta Zem a my jej ju spoločnými silami môžeme dopriať. Chce to len trošku viac plánovania z našej strany (od úplných základov, ako priniesť si na nákup svoju vlastnú tašku, až napríklad po investovanie do sklenenej/nerezovej fľašky či ekosáčkov) a ochoty niečo zmeniť.

Strávte túto dovolenku doma

Vedeli ste o tom, ako strašne ničí turistický priemysel nielen prírodu, ale aj ekonomiku a kultúru cieľovej krajiny? Keď budete toto leto ležať na pláži pri nejakom all-inclusive hoteli, odporúčam vám prečítať si knihu Vitajte v raji  od spisovateľky Jenny Dielemans z vydavateľstva Absynt. Možno by bolo lepšie vymeniť tohtoročnú exotickú destináciu za Tatry.

Robte si svoju vlastnú zmrzlinu

Nanuky, zmrzlinové torty, ruské zmrzliny…väčšinou sú všetky v plastových obaloch. Chutné a dokonca aj zdravé (čo sa rozhodne nedá povedať o tých z obchodu) osvieženie si ale viete pripraviť aj doma – najjednoduchšie je popučiť čerstvé ovocie ako napríklad jahody či maliny a dať ich do mrazničky – hneď máte dreň. A na internete dokážete nájsť aj recepty na „skutočnú“ zmrzlinu.

Grilovačka a piknik

Načo kupovať jednorazové plastové príbory a misky, keď môžete použiť tie, čo doma máte? Je pravda, že som v obchodoch už videla aj „ekologicky rozložiteľné“ plastové misky a príbory, ale o ich úplnej rozložiteľnosti silne pochybujem. A slamky? Keď už nejaké musíte mať, existuje veľa náhrad – od papierových až po nerezové, ale najlepšia slamka je žiadna slamka.

Žiaden piknik sa nezaobíde bez misy šalátu, ši čerstvo napečeného koláčika. Zabudnite na neekologický alobal, či potravinovú fóliu a svoje nádoby prikryte štýlovou bavlnenou „čiapočkou“. Eko veko  je krásna a ekologická prikrývka na riady a nádoby.

Klíme určite pomôže aj to, ak ugrilujete menej mäsa a dáte šancu aj nejakým vegetariánskym pochúťkam.

ŽIADNE plastové sáčky

Plastové sáčky sú zlo. Toto leto som na brigáde v obchode s potravinami a keď vidím, na čo niektorí ľudia sáčky používajú, je mi do plaču (príklad: dnes ráno jeden muž kupoval jednu nektarinku. JEDNU. A vzal si na ňu igelitové vrecko). A pritom veľa krát plastové vrecká buď nepotrebujete, alebo môžete namiesto nich použiť ekologickú náhradu. Keďže eko sáčky sú nielen praktické, ale aj priedušné, môžete s nimi ísť napríklad aj na huby alebo bylinky. Môžete si do nich zabaliť desiatu na výlete do Tatier, použiť ich ako organizér, keď budete baliť vaše ratolesti na prázdniny u babky.

Pitný režim

Klimatické zmeny sú už toto leto citeľné – extrémne teplo a sucho strieda počasie, ktoré by ste očakávali skôr od septembra, aspoň čo sa týka miesta, kde bývam ja. Pitný režim je dôležitý najmä v obdobiach tepla – zachráňte svoju peňaženku aj prírodu a namiesto minerálok vo fľaši si radšej kúpte sklenenú fľašu a vybláznite sa – stačí voda z kohútika, trocha ovocia, citrón, zázvor – a máte svoju vlastnú malinovku. Alebo pozrite na tento recept na letnú limonádu.

Skúste si spočítať, koľko na tom ušetríte. Nie je to málo.

Ako povedala Greta Thunbergová, nemáme nijakú planétu B. A predsa sa k nášmu domovu správame, akoby sme mali minimálne desať ďalších, ktoré čakajú za rohom na tom, aby sme zničili aj tie.

Je leto. Vnímajme krásu prírody okolo nás a všetko to, čo nám dáva. A uvedomme si, že ak si nedáme pozor, už čoskoro to bude všetko nenávratne stratené.